Moja przygoda z pracą z psami rozpoczęła się ponad 20 lat temu wraz z pojawieniem się mojego pierwszego psa. Z biegiem lat pojawiały się kolejne i to one wyznaczały kierunki mojego rozwoju. Były i są moimi najlepszymi nauczycielami. Nauczyły mnie bardzo ważnej zasady: Aktywność (sport, praca) dla psa, nie odwrotnie. Najważniejsze jest aby aktywność, którą proponuję psu, sprawiała mu radość. Gdy wybierzemy już to co sprawia nam frajdę, ja staram się zdobywać wiedzę, stale ją pogłębiać i rozwijać, aby być jak najlepszym dla swojego psa.
Moje doświadczenie w pracy z psami, w kolejności od pierwszego psa:
 1. Kropka (mix) – suczka ze schroniska, adoptowana w wieku ok. 1,5 roku. Pierwszy pies, z bagażem doświadczeń. Budowanie naszych relacji opierało się na intuicji i obserwacji, moja wiedza w tamtym czasie była znikoma. Początkowo lękliwa, pokochała ludzi, pływanie i aportowanie. Przeżyłyśmy razem ponad 17 lat.
 2. Ben (Dogue de Bordeaux) – z nim poszłam na mój pierwszy kurs i egzamin PT. Zdaliśmy z wynikiem bardzo dobrym, szkolenie prowadził p. Andrzej Dunikowski, ZKwP/o Lublin. Z nim stawiałam pierwsze kroki na ringach wystawowych w Polsce.
 3. Gabi (Owczarek belgijski Groenendael) – suczka, dzięki której robię to co lubię, wprowadziła mnie w świat psich sportów i ludzi, którzy myślą podobnie. Moja najlepsza nauczycielka. Z nią trafiłam do szkoły Frambos Club K-9 Tomasza Wlizło, gdzie miałam możliwość nauki i asystowania w szkoleniach prowadzonych przez ośrodek (posłuszeństwo, IGP). Prowadziłam szkolenia i kursy agility na terenie ośrodka. Wiedzę z zakresu agility zdobywałam i rozwijałam na seminariach i treningach z czołówką zawodników agility w Polsce (Tomasz Jakubowski, Nina Bekasiewicz, Olga Kwiecień, Monika Rylska, Beata Luchowska, Ola Gronek, Magdalena Ziółkowska) oraz na obozach treningowych w Czechach (Katerina Dżumanowa, Adriana Slezakova). Gabrysia wprowadziła mnie w świat dogfrisbee. Naszym nauczycielem był Darek Radomski i niezapomniany Ulfi. Uczestniczyłam wielokrotnie w organizowanym przez niego wydarzeniu, Latająca Akademia DCDC.
 4. Majka (Owczarek belgijski Tervueren) – suczka, która trafiła do mnie w wieku 10 m-c, przerażona otaczającym ją światem. Nauczyła mnie cierpliwości i pracy w tempie psa, dała coś bezcennego – zaufanie, którego starałam się nie zawieść przez całe jej życie. Wiele udało nam się wypracować, pokochała agility i frisbee, ale sportem dla niej okazał się dogtrekking. Wieloletnie starty w Pucharze Polski w Dogtrekkingu zaowocowały organizacją zawodów na terenie Lubelszczyzny. Jestem prezesem Stowarzyszenia Łapa na Szlaku, które jest organizatorem Lubelskiego Dogtrekkingu.
 5. Lulu (Schipperke) – suczka, która kocha jeść i kocha ludzi. Dzięki niej zainteresowałam się dogoterapią, ukończyłam studia podyplomowe w WSSP w Lublinie (kierunek Kynoterapia). W Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii ukończyłam kurs Instruktora Szkolenia Psów, zdałyśmy również egzamin Psa Terapeutycznego. Swoją wiedzę w zakresie terapii z psem stale rozwijam biorąc udział w Międzynarodowych Konferencjach organizowanych przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. Odbyłyśmy roczne praktyki zawodowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku. Jesteśmy aktywne zawodowo, głównie w pracy edukacyjnej (żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe).
 6. Dudi (Schipperke) – dzięki niemu zainteresowałam się metodą „Do as I do”. Ukończyliśmy kurs z Agnieszką Janarek. Uczestniczyłam również w seminarium „Umysł psa” z Claudią Fugazza. Podczas Warsztatów Truflowych z Andrea Misto zakochaliśmy się w poszukiwaniu trufli.
 7. Junior (Schipperke) – to właśnie on był motorem, który skierował mnie w świat nosework. Naszą przygodę z nosework rozpoczęliśmy na kursach z Agnieszką Janarek, Nosework Polska. Prawdziwą pasją Juniora okazało się tropienie użytkowe. Rozpoczęliśmy na warsztatach z Piotrem Smurawą, obecnie trenujemy w Klubie Scent Mind w Lublinie. Zaliczyliśmy próby PL MT1 oraz PL MT2.
 8. Nikita - trenujemy nosework i tropienie użytkowe.
 9. Praca w ZKwP/o Lublin – od prawie 10 jestem członkiem komisji szkolenia w oddziale lubelskim. Aktywnie uczestniczę w pracach komisji (testy psychiczne, egzaminy BH, PT, pokazy szkolenia psów podczas wystaw) i organizacji wydarzeń sportowych w naszym oddziale (Mistrzostwa Polski w Tropieniu Sportowym, Mistrzostwa Polski IGP ON, Pasterskie Mistrzostwa Polski, Kwalifikacje do Mistrzostw Świata Obedience). Zostałam odznaczona Brązową Odznaką Honorową Związku Kynologicznego w Polsce.
 10. Kurs dla deptaczy śladu sportowego, prowadzący Karel Kovac.
 11. Pies - jedyne takie zwierzę, seminarium prowadzone przez p. Zofię Mrzewińską.
 12. Kurs Masażu Małych Zwierząt organizowany przez Fizjo-Pet-Med Klinika Rehabilitacji Zwierząt.
 13. Kurs Instruktora Nosework Polskiej Ligi Nosework.
 14. Kurs Przewodnika Psa Tropiącego MasterMind K9.
 15. Wystawy Psów Rasowych – od wielu lat samodzielnie wystawiam moje psy na ringach w Polsce i za granicą. Uczestniczyłam w seminarium handlingowym z Elą Chowaniec. Nasze osiągnięcia w skrócie:
 • Gabi – Młodzieżowy Champion Polski, Champion Polski, Champion Polski Weteranów
 • Maja – Champion Polski
 • Lulu – Młodzieżowy Champion Polski, Champion Polski, Zwycięzca Klubu
 • Dudi – Młodzieżowy Champion Polski, Champion Polski, Młodzieżowy Zwycięzca Klubu, Zwycięzca Klubu
 • Junior – Młodzieżowy Champion Polski, Champion Polski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.